EORI co to jest

Co to jest EORI

Każdy przedsiębiorca zainteresowany wymianą handlową z krajami znajdującymi się poza UE powinien mieć EORI Number. Co to jest? Skrót pochodzi od angielskich słów „Economic Operators Registration and Identyfication” i definiuje specjalny numer identyfikacyjny dla podmiotów gospodarczych, który jest przyznawany jednorazowo i obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Dzięki niemu przedsiębiorca jest rozpoznawany przez wspólnotowe organy celno-skarbowe.

Podstawę prawną EORI stanowi rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 roku, które pozwoliło ustanowić UKC – Unijny Kodeks Celny.

Czy uzyskanie numeru EORI jest obowiązkowe?

Wiesz już dokładnie, co to jest numer EORI, ale zastanawiasz się, czy jego posiadanie jest obowiązkowe? Dla przedsiębiorcy, który planuje import lub eksport z krajami niezrzeszonymi w Unii Europejskiej, jest niezbędny. Wynika to z przepisów związanych z wprowadzaniem produktów na teren EU, jak i ich wyprowadzaniem poza granice wspólnoty. Jego brak sprawi, że towary zostaną zatrzymane przez Urząd Celny – EORI Number jest niezbędny przy odprawie celnej. Możesz dostarczyć brakujące dokumenty, ale za każdy dzień opóźnienia pobierana jest opłata.

Wyjątkiem są osoby fizyczne, które planują np. sprowadzić towar z krajów spoza Unii Europejskiej. W ich przypadku można posiadać numer EORI, ale nie jest to obowiązkowe. Dokumenty wypełniane w związku ze zgłoszeniami celnymi wymagają jego podania, jednak w przeznaczonym dla niego polu wystarczy wpisać „NATURAL PERSON”.

Jak uzyskać EORI Number?

Od sierpnia 2015 roku w celu uzyskania EORI Number nie składa się już papierowych wniosków w oddziałach celnych. Wykorzystuje się do tego portal PUESC, który służy do rejestracji i identyfikacji podmiotów gospodarczych. Naszym klientom zapewniamy kompleksowe wsparcie, które powoduje, że nadanie numeru EORI jest szybkie i bezpieczne. Dzięki nam zyskasz pewność, że wymiana handlowa z podmiotami z krajów poza UE jest w pełni legalna i unikniesz problemów podczas kontroli Urzędu Celno-Skarbowego.

Uzyskaj numer EORI przed pierwszym transportem!

Pamiętaj, że potwierdzenie rejestracji w systemie EORI oraz nadanie numeru musi nastąpić najpóźniej w momencie realizacji pierwszej operacji celnej. Zadbaj więc o to, aby z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć stosowny wniosek o jego przydzielenie, w czym możemy Ci pomóc!

Dlaczego warto postarać się o numer EORI?

W każdym przypadku uzyskanie numeru do identyfikacji podmiotów gospodarczych sprawia, że czynności celne są szybsze i bardziej transparentne. Dzięki przeniesieniu procedur celnych do Internetu wpisują się one w ideę e-Customs, unijnego środowiska niewymagającego stosowania tradycyjnych, papierowych dokumentów. Rozwiązanie jest wygodne dla przedsiębiorców, których biznes bazuje zarówno na imporcie, jak i eksporcie. Raz przyznany w systemie EORI numer obowiązuje przez cały czas i w każdym kraju jest identyczny.

Zapoznaj się z warunkami współpracy z nami i skontaktuj się, jeżeli szukasz profesjonalnego wsparcia oraz chcesz dowiedzieć się dokładnie, co to jest EORI Number i kiedy będzie Ci potrzebny.

numer eori co to jest